Vánoční jarmark 2022

Vánoční jarmark

roku 2022 je minulostí. Proběhl v sobotu 19. listopadu. A jaký byl? Názory na to budou asi různé, já si však dovolím jen mnoho chválit.

Za prvé pochválit Svatého Petra za počasí. Škaredý pátek vystřídal den sice mírně mrazivý, ale pocukrovaný prvním sněhem, s vykukujícím sluníčkem. Jestliže moderátor při zahájení vypočetl, že se takto scházíme již po třinácté, bylo to poprvé, kdy se jarmark konal nejenom v mínusové teplotě, ale také s prvním sněhem. Vánoční atmosféře to jen prospělo.

Za druhé pochválit množství a rozmanitost stánků. Mnoho jich přibylo a jistě to bylo ku prospěchu věci. Kromě tradičního vánočního zboží nebo kováře přibylo malování na obličej dětí, střílení z kuše, bohatá a rozmanitá nabídka občerstvení od klobásy, svařáku, trdelníku až po langoše, palačinky, buřty na pivu a jiné.  A kdo za tuto pestrost v uvozovkách mohl? Nové organizátorky z řad Rodinného centra – mladé maminky p. Rybová a paní Balounová. Kolik energie, času a úsilí věnovaly přípravě – ale podařilo se, organizačně bylo vše skvěle zvládnuto. Patří jim obrovské poděkování a obdiv, jak vše dokázaly hned napoprvé zvládnout.

A jaký by to byl jarmark bez vystoupení dětí. Na podiu se vystřídaly všechny třídy mateřinek i žáci základní školy od prvňáčků až po osmáky. Krátká, ale zajímavá a tematická vystoupení, většinou písničky se střídavě linuly po náměstí. Starší děti vystoupily i s vlastním doprovodem, zahrály na kytary, píšťaly nebo metalofony. Kolik energie, úsilí i nacvičování tomu věnovali všichni pedagogové. Vymyslet vystoupení a potom jej s žáky nacvičit – to není samozřejmost. Takže obrovské poděkování vám – paní učitelky a pane učiteli. A pověstnou třešničkou pak bylo vystoupení sboru andělů – části pedagogického sboru včetně ředitelky. Ale tato kulturní vystoupení nebylo jediné, co pedagogové se svými žáky na jarmark připravovali. Těch nádherných, přenádherných, nápaditých a vkusných vánočních výrobků, které zaplnily 8 stánků, jež škola společně s mateřinkami měla k dispozici. A že se výrobky líbily, o tom svědčí skutečnost, že jen minimum zůstalo na pultech a nenašly svého kupce. A opět nezbývá než chválit. Ale tentokrát ne jen učitelky a učitele, ale také paní vychovatelky, asistentky, a také vás, rodiče, protože mnoho z vás se na přípravě výrobků podílelo. Děkujeme vám všem, bez vás by jarmark nebyl tak bohatý, rozmanitý, nápaditý. A pokud jsem na někoho ve výčtu zapomněl, moc se omlouvám a i vám díky.

Nelze ale nepoděkovat také těm, kteří se na jarmarku podíleli nepřímo. Svými výrobky, materiálem, dohledem apod. Určitě společnosti THIMM, která vlastně kdykoliv vyjde škole vstříc a zajistila materiál na výzdobu náměstí i stánků. Městysu Všetaty, který pomáhá finančně, firmě Variant, která každý rok dodá část své produkce, která pak zdobí vánoční dekorace. Řeznické firmě Goldšmíd, na jejichž párečkách si návštěvníci rok co rok pochutnávají a další a další. A také partě hasičů, která bdí nad požární bezpečností, zdravotnickému personálu, který je v pohotovosti, kdyby někoho z návštěvníků postihla náhlá nevolnost, Sokolu Všetaty i partě pracovníků kolem p. Kozla, která mnoho věcí před jarmarkem připraví a po jarmarku zajistí úklid.  A hlavně – rozsvítí vánoční strom.

A na závěr ještě jedno poděkování, které se k tobě – milý čtenáři – asi nedostane. Bdělé oko ředitelky školy asi nepřipustí, aby se následující řádky dostaly na veřejnost. Jistě již tušíš… Poděkování ředitelce školy. Nikdo nemá představu, kolik energie, úsilí, vlastní práce, času a mnoho dalšího věnuje přípravě vánočního jarmarku. Je to obrovský entuziasmus, obrovský a silný motor, který vše, všechno a všechny valí do dění souvisejícího s přípravou jarmarku. Každému pomůže, poradí, věnuje vlastní čas, vše naplánuje, koordinuje s Rodinným centrem. Bez ní by jarmark aspoň ze strany školy nebyl ani poloviční… Vím, o čem píšu, a trochu se stydím, protože její zásluhy jsem asi nedokázal vyjádřit dostatečně přesvědčivě. I když možná – místo všech slov to nejlépe vyjádří její účast ve „sboru andělů“, který vystoupil v samém závěru kulturního vystoupení.

Na závěr si dovolím vyjádřit přesvědčení, že vánoční jarmark roku 2022 se vydařil a budeme se těšit na ten příští v listopadu 2023.

Text i foto Stanislav Poddaný, zástupce ředitelky
Sérii fotografií z vánočního jarmarku naleznete ve fotogalerii.