Velká šachová premiéra ve Všetatech

V sobotu 28. ledna se od samého rána všetatské náměstí plnilo automobily. I v samotné budově školy byl mimořádný ruch a množství lidí. Důvod byl prostý. Konal se zde 1. ročník turnaje v RAPID ŠACHU o pohár starosty městyse Všetaty. Hlavním organizátorem turnaje byla paní Helena Veny - předseda SF Chess z.s. - šachový oddíl Mělnicko.

1.ročník – jak se vydaří, bude o účast zájem, budou prostory školy vyhovovat, zvládne se organizace – to jsou otázky, které několik týdnů nedávaly spát hlavní organizátorce.

Teď, po jeho skončení, lze pouze napsat. NÁDHERNÉ, SKVĚLÉ, FANTASTICKÉ.

Turnaje se celkem zúčastnilo 81 mladých šachistů, většinu z nich doprovázeli rodiče či sourozenci, dále rozhodčí a činovníci šachových klubů a mnoho dalších. A pro všechny se našlo ve škole dostatek místa – učebny se změnily na šachové herny, pro šachisty i jejich doprovod byl zajištěn bufet s občerstvením, k dispozici měli šatnu i odpočinkové koutky a sociální zázemí.

Kdo jiný než hlavní organizátor je předurčen ke zhodnocení celé akce. Zde jsou slova paní Veny po skončení turnaje:

„Chci poděkovat  trenérům a vedoucím šachových oddílů Středočeského kraje za to, jak byli skvělí a pomáhali s nejmenšími  šachisty.  Byl to turnaj nás všech, kteří šachy děláme srdcem a pro děti. Speciálně mé díky míří do  Buštěhradu paní Zdeňka Jakubkova,  která se ujala funkce  rozhodčí v turnaji Open, a panu Langmaierovi za TJ Kralupy nad Vltavou, který předvedl nadlidský výkon jako hlavní rozhodčí a zároveň rozhodčí ve skupině nejmladších šachistů HD10 a HD12.

Mé poděkování patří i Základní škole Všetaty zejména její ředitelce paní Renatě Kurzveilové za poskytnutí prostor školy, přítomnost po celou dobu konání turnaje a bleskovou pomoc při řešení jakýchkoliv požadavků.  Po celý den panovala ve škole domácí a férová atmosféra. Bylo to i zásluhou rodičů, kteří své děti na turnaji doprovázeli a pomáhali s registrací hráčů a další organizací. A za tuto atmosféru jsem vám všem moc a moc ráda.

Děkujeme panu starostovi za skvělou reprezentaci Všetat při slavnostním zahájení celého turnaje i  za  finanční podporu. Za finanční podporu děkujeme společnosti Thimm a Výroba jedlých olejů Jaroslav Hašek Kralupy nad Vltavou.

Víme, že po covidu nejen šachové,  ale všechny  sportovní kluby se potýkají spíše s tendencí klesajícího zájmu dětí a dospělých.  A proto je důležité, abychom naše mladé sportovce motivovali a dali jim chuť se do sportovních klubů hlásit.

Díky vám všem a těším se na další stejně vydařenou akci.“

Jen na doplnění ještě dodáme. Turnaje se zúčastnily tyto šachové oddíly:

TJ Kralupy z.s, SF Chess z.s. Mělnicko, Sokol Brandýs nad Labem, Pravý Hradec z.s., ŠK Dopravní podnik Praha, Šachklub města Dobrovice, z.s., Sokol Buštěhrad, DDM Neratovice, TJ Auto Škoda Mladá Boleslav, TJ Neratovice, TJ Slovan Varnsdorf z.s., Šachový klub Viktoria Žižkov,  TJ Aero Odolená Voda, Klub šachistů Říčany 1925, Sportovní klub Kbely.

Co dodat závěrem. Jen víc takových akcí. A poděkovat tomu, kdo vše vymyslel, připravil a zorganizoval – paní Heleně Veny  předsedkyni SF Chess z.s. - šachový oddíl Mělnicko. Určitě bude následovat i další ročník a škola i její ředitelka jsou připraveny poskytnout odpovídající zázemí.
                                                                                                                      St. Poddaný, zástupce , p, Helena Veny
Další fotografie z turnaje najdete ve fotogalerii.