Dny pro zdraví a záchranu života II

Již podruhé v tomto kalendářním roce na našem školním dvoře zaparkovala sanitka a v ní přijeli Záchranáři. Přivezli s sebou druhou část programu, který volně navazoval na dubnový první díl Dnů pro záchranu života I. Tato část byla věnována nebezpečím a poraněním, která mohou vzniknout právě v období konce kalendářního roku – v době Vánoc a Silvestra -  popáleninám a dušení.

I tentokrát všichni žáci prošli v průběhu 90 minut teoretickou a praktickou částí. V úvodu teoretické byla zopakována základní pravidla pro poskytování první pomoci, resuscitace, telefonní čísla, tlakový obvaz, jak správně hovořit s operátorem na lince 155, aj. Následný rozhovor se už věnoval situacím, kdy může dojít k dušení nebo popáleninám, jaké jsou druhy popálenin, co je způsobí a jak poskytnout první pomoc. Druhá část toto vše procvičovala v praxi. Vybraní figuranti z řad žáků byli namaskováni a poté ošetřeni. Možná po příchodu některých „zraněných“ domů se rodiče podivili, co se to ve škole stalo. Maskovaly se různé stupně popálenin – od zčervenání přes opravdu věrohodné puchýře po 3. stupeň - zčernání pokožky. A aby nebyl věrohodnosti konec, tak se v tělocvičně najednou objevil dým a přednáška musela skončit rychlou, ale správně organizovanou evakuací. Ta vedla na školní dvůr a kam jinam než do zaparkované sanitky. Bylo až k podivu, kolik evakuovaných žáků se do ní vešlo. Záchranáři ukázali, jak s takto zraněnými pracují dál a jaké pomůcky, nástroje a zařízení v sanitce jim pomáhají.

Přejme si, aby k těmto situacím docházelo co nejméně. Ale přesto je správné, že jsme se seznámili s tím, jak je řešit, pomoci druhým i sobě, a tak i třeba zachránit lidský život. Záchranáři, děkujeme vám.
                                                                                                       Renata Kurzveilová